Tradiční tečkou za Novoročními koncerty Vídeňských filharmoniků je Radeckého marš

Chybět nesmí ani valčík Na krásném modrém Dunaji...

Poslední Hudba podle kalendáře roku 2022 bude patřit mnohaleté tradici Novoročních koncertů Vídeňských filharmoniků. Ten první se uskutečnil v roce 1939, ovšem v tom roce se ještě neodehrál na Nový rok, ale 31. prosince a výtěžek z něj byl věnován nacistické dobročinné organizaci Winterhilfswerk. Na Nový rok byl termín koncertů přesunut v roce 1941. Jako první jej dirigoval Rakušan Clemens Krauss, kterého v letech 1946–47 vystřídal jeho krajan Josef Krips. Poté tradiční koncerty opět – a to až do své smrti v roce 1954 opět řídil Clemens Krauss. Na dlouhých 25 let se pak taktovky ujal až do roku 1979 Willi Boskovsky, který byl (do roku 1971) zároveň koncertním mistrem Vídeňských filharmoniků a koncerty dirigoval - podobně jako Johann Strauss mladší - s houslemi v ruce. V roce 1980 pak Boskovského vystřídal Američan Lorin Maazel.

Od roku 1980 se dirigenti novoročního koncertu každoročně střídají. V dlouhé řadě vynikajících dirigentů se tak během let vystřídali Herbert von Karajan, Claudio Abbado, Nikolaus Harnoncourt nebo Georges Prêtre, který řídil Vídeňské filharmoniky v roce 2010 ve svých pětaosmdesáti letech. Někteří dirigenti se před orchestr postavili opakovaně, jako například světoznámý indický dirigent Zubin Mehta – 5x, či lotyšský dirigent Mariss Jansons – 3 x.

Při slavnostním koncertu dne 1. ledna 2017 řídil Vídeňské filharmoniky Venezuelan Gustavo Dudamel, který se svými 35 lety tak stal doposud nejmladším dirigentem, kterému se této cti dostalo. Po Dudamelovi následovali Ital Riccardo Muti a Němec Christian Thielemann (2019), novoroční koncert 1. ledna 2020 řídil Lotyš Andris Nelsons a pro koncert 1. ledna 2021 byl angažován opět Riccardo Muti, který tak zde vystoupil již pošesté. Kvůli opatřením spojeným s pandemií covidu-19 se koncert konal poprvé od svého zahájení bez přítomnosti publika.

V první den roku 2022 se taktovky chopil argentinsko-izraelský dirigent ruského původu, Daniel Barenboim. V jeho případě se jednalo o jeho třetí angažmá, novoroční koncert předtím řídil v letech 2009 a 2014. Koncertu se opět už směli zúčastnit diváci, avšak Zlatý sál Spolku přátel hudby byl kvůli přetrvávajícím pandemickým opatřením naplněn publikem jen ze 60 % (tj. lóže nebyly obsazeny). Dne 1. ledna 2023 by měli Vídeňští filharmonikové vystoupit pod vedením Franze Welsera-Mösta.

Foto: Profimedia

Podcast