Václav Smetáček v Reykjavíku

Hobojista, dirigent a hudební vědec Václav Smetáček zanechal své stopy doslova po celém světě.

Další Hudba podle kalendáře připomene hobojistu, dirigenta, sbormistra, skladatele a hudebního vědce a pedagoga Václava Smetáčka. A to proto, že zemřel 18. února 1986, tedy před 35ti lety.

Václav Smetáček se narodil v roce 1906 v Brně do rodiny právníka, hudebníka a hudebního skladatele Rudolfa Smetáčka. Od šesti let hrál na housle, později na violu, až si nakonec nejvíce oblíbil hoboj. Vystudoval gymnázium, ale současně studoval také na pražské konzervatoři, a to obory hoboj, kompozice, dirigování, přičemž tu absolvoval v roce 1930 svým autorským dílem Dechový kvintet. Už předtím, v roce 1928, založil a stal se uměleckým vedoucím Pražského dechového kvinteta. Následně začal na Karlově universitě studovat hudební vědu a estetiku. Díky své pracovitosti a životní vitalitě byl schopen zvládat mnoho věcí najednou – a tak navíc v roce 1930 získal angažmá jako hobojista do České filharmonie. V ní pak pod dirigentem Václavem Talichem působil do roku 1933, kdy diplomovou prací Orchestrace Smetanova mládí zároveň zakončil studia na universitě.

Jeho umělecký odkaz v Hudbě podle kalendáře připomeneme unikátní ukázkou z živé nahrávky premiéry Smetanovy opery Prodaná nevěsta, kterou Václav Smetáček dirigoval v roce 1960 v Reykjavíku.

60_PN_Island_program.jpg

60_PN_přílet_sólistů.jpg

60_Island_PN_premiera.jpg

60_PN_Island.jpg

60_PN_Island_děkovačka.jpg

Pořad doplní citace z dirigentova deníku, kam si velice pečlivě zaznamenával každodenní práci na přípravách i události všedního života. Materiály laskavě zapůjčila umělcova dcera paní Václava Smetáčková, stejně tak jako všechny fotografie z Reykjavíku i deníkových záznamů.

Pořad bude mít premiéru v pátek 19. února 2021 v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 21.2. v 9:00 a středu 24.2 ve 22:00.

60_PN_deník.jpg

autogram.jpg


Podcast