Violoncellista Mstislava Rostropovič

26.3.2020 / Hudba podle kalendáře / Martina Klausová

Další díl pořadu Hudba podle kalendáře připomene slavného ruského violoncellistu a dirigenta, který měl velmi úzký a vřelý vztah k Praze a Československu – posléze Česku - Mstislava Rostropoviče. Ten se narodil 27. března 1927 v Baku a zemřel rovný měsíc po svých 80tých narozeninách – 27. dubna 2007. Rostropovič byl považován za jednoho z nejlepších violoncellistů 20. století, ale nejen to, byl skutečnou "renesanční osobností" světového umění. Když čteme jeho životopis, budí dojem, že by vydal na tři čtyři dosti bohaté životní osudy.

Na počátku jeho hudebních cest stál otec Leopold Rostropovič, který byl rovněž violoncellistou - a talentovaným. Syna v dětství nenutil drilem, jako to zažily mnohé zázračné děti, ovšem mladý hudebník záhy přišel na to, že mu systematičnost chybí a brzy byl mnohem cílevědomější než jeho otec. Absolvoval moskevskou konzervatoř, kde studoval např. i u Šostakoviče a Prokofjeva. Díky úspěchům v mezinárodních soutěžích, zcela na počátku zejména v interpretační soutěži Pražského jara, si brzy vybudoval výjimečné renomé skvělého violoncellisty. Rok 1967 pak znamenal jeho průlom i jako dirigenta, když s velkým ohlasem řídil provedení opery Evžen Oněgin Petra Iljiče Čajkovského v moskevském Velkém divadle. 

Více se dozvíte od Martiny Klausové v dalším dílu nového cyklu Hudba podle kalendáře. Premiéra pořadu je připravena na pátek 27. března v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 29.3. v 9:00 a středu 1.4. ve 22:00.