Výtečně hrál na klavír, na housle, lesní roh i klarinet. Od dětství miloval divadlo. Dirigent Zdeněk Košler

Zdeněk Košler pocházel z muzikantské rodiny. Jeho otec byl violistou, členem orchestru Národního divadla, mladší bratr Miroslav je výraznou osobností české sbormistrovské reprezentace.

Po maturitě na reálném gymnáziu studoval Zdeněk Košler na Akademii múzických umění. V roce 1948 nastoupil do pražského Národního divadla jako korepetitor, poté získal angažmá v Olomouci. V roce 1959 zvítězil Zdeněk Košler na dirigentské soutěži v Besanconu (repertoárem zaměřeným na francouzskou hudbu), v roce 1963 následovalo ještě slavnější vítězství v dirigentské soutěži Dimitrije Mitropoulose v New Yorku a jedním z ocenění byla roční spolupráce s Leonardem Bernsteinem. V letech 1962–1964 působil Košler jako dirigent v ostravské opeře, kde premiéroval celou řadu oper (Prokofjevův Semjon Kotko, Evžen Oněgin, Mistři pěvci norimberští, znovu Věc Makropulos, Salome i Rusalku). V roce 1965 ve Vídeňské státní opeře pohostinsky premiéroval Straussovu Salome, v letech 1966-1967 dirigoval ve Vídni s Vídeňskými symfoniky velký dvořákovský cyklus se všemi devíti symfoniemi. Koncem šedesátých let, na pozvání Waltera Felsensteina, hostoval v Komické opeře v Berlíně.

profimedia-0482115867 zdeněk košler 2.jpg

V letech 1971 – 1981 zastával Zdeněk Košler post dirigenta České filharmonie. Paralelně, v období 1971 – 1976, byl i šéfdirigentem Opery Slovenského národního divadla v Bratislavě. Od roku 1980 se vrátil na půdu pražského Národního divadla, aby tu působil na postu šéfa opery. Na této pozici setrval 5 let, následující dva roky působil jako hostující dirigent. Když se šéfem opery stal Václav Riedelbauch, nabídl dirigentu Košlerovi post šéfdirigenta. Košler nabídku přijal a na této pozici zde působil od roku 1988 do roku 1991. Během svého účinkování v opeře se intenzivně věnoval i koncertním aktivitám, které zahrnovaly množství zájezdů, hostování a nahrávání.

Kvůli obrovskému pracovnímu vytížení opustil dirigent Košler roku 1991 Národní divadlo a věnoval se koncertní činnosti s orchestry po celém světě. Po roce 1992 absolvoval další úspěšné hostování v Japonsku a pravidelně se věnoval Komornímu orchestru Národního divadla, který si ho vybral za svého uměleckého šéfa. Často působil v České filharmonii, Slovenské filharmonii, v Národním divadle v Praze, hostoval v mnoha zemích světa. Roku 1993 stál při zrodu Českého národního symfonického orchestru, s nímž realizoval množství koncertů a nahrávek.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 24. března v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 26.3. v 9:00 a středu 29.3. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast