Weberovo vyzvání k tanci

Přesné narození autora opery Čarostřelec není známé.

Další pořad Hudba podle kalendáře připomene výročí narození německého hudebního skladatele, kapelníka, klavíristy a dirigenta Carla Marii von Webera, který se narodil s největší pravděpodobností 18. listopadu 1786, je to tedy 235 let. Přesné datum jeho narození sice není známo, ale je jisté, že byl 20. listopadu 1786 pokřtěn v místním kostele v Eutinu. V té době byl jeho otec Franz Anton hudebním ředitelem u knížete a biskupa v Lübecku, ale brzy poté si spolu se svou ženou, herečkou a zpěvačkou, založil kočovnou divadelní společnost. Není proto asi divu, že malý Carl Maria podědil hudební talent a vztah a lásku k umění.

Jeho talent byl opravdu výjimečný, rozvíjel jej i Michaela Haydna, bratra známého skladatele, svědčí o tom i to, že už v jedenácti letech napsal svou první divadelní hru se zpěvy – komickou operu s německým textem. V komponování pilně pokračoval a nedlouho po jeho čtrnáctých narozeninách byla jedna z jeho dalších kompozic s názvem Lesní panna uvedena v listopadu 1800 ve Freibergu v Sasku. O 3 roky později byla v Augsburgu uvedena jeho opera Peter Schmoll a jeho sousedé; poté se vydal do Vídně studovat u abbého Voglera. V pouhých sedmnácti byl pak jmenován dvorním kapelníkem ve Vratislavi a tohoto postu se ujal v roce 1804.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Martina Klausová v dalším dílu pořadu, který bude mít premiéru v pátek 19. listopadu v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 21.11. v 9:00 a středu 24.11. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast