Za neobyčejnými schopnostmi Niccola Paganiniho byl Marfanův syndrom

Od narození jednoho z největších houslistů všech dob letos uplyne rovných 240 let.

Další Hudba podle kalendáře připomene jednoho z nejvýznamnějších houslových virtuózů všech dob, jímž beze sporu byl Ital Niccolo Paganini. Tento nejen houslista, ale i kytarista a hudební skladatel se narodil 27. října 1782.

Na svět Niccolo přišel v Janově jako jeden ze šesti potomků řadového hráče na mandolínu. Přísný otec mu brzy dal do ruky svůj nástroj a poté mu přidal ještě housle. Chlapec musel denně cvičit až sedm hodin. Když se mu nechtělo, přikročil otec k fyzickým trestům nebo mu nedal najíst. Brzy se ukázalo, že malý Niccolo má mimořádný talent. Od devíti let už veřejně koncertoval a v roce 1801 se vydal na hudební festival do toskánské Luccy, kde slavil velké úspěchy. Po skončení festivalu se rozhodl, že se do Janova nevrátí. Přesto, že za svá vystoupení dostával vysoké honoráře, z nichž – pravda – část posílal rodičům do Janova, brzy zabředl do velkých dluhů, a to proto, že propadl hazardním hrám. Jeho neřest jej dovedla dokonce tak daleko, že prohrál i své housle. Aby mohl i nadále koncertovat, půjčil mu jeho přítel své housle od Bartolomeo Giuseppe Guarneriho (známého také jako del Gesù) a po koncertě byl natolik okouzlen Paganiniho hrou, že mu nástroj věnoval.

O Paganinim se traduje mnoho historek; například že na jednom koncertě prý hrál tak vášnivě, že přetrhl tři ze čtyř strun, přesto dokázal koncert dohrát na nejnižší struně G. Podle jiné varianty tohoto příběhu mu je někdo před koncertem úmyslně nařízl a další z variant tohoto příběhu je, že si exhibicionistický Paganini své struny poškodil sám, aby předvedl svou genialitu při hře na housle.

Paganiniho charakterizovala vychrtlá postava, neobyčejně velká hlava a zejména nelidsky dlouhé končetiny. Kvůli tomuto neobvyklému vzezření i neobyčejným schopnostem hry na housle byl mnohými lidmi obviňován ze spolčení s ďáblem. Podle dnešních výzkumů ovšem trpěl Marfanovým synfromem, což je genetické onemocnění pojivové tkáně, čímž se dá vysvětlit jeho nezvyklý zjev, dlouhé prsty a mimořádná roztažitelnost rukou.

Více prozradí Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 28. října v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 30.10. v 9:00 a středu 2.11. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast