Životní osudy Václava Neumanna

Další díl pořadu Hudba podle kalendáře připomeneme významného českého dirigenta Václava Neumanna, od jehož narození 29. září 1920 si letos připomínáme rovných 100 let.

Doménou Václava Neumanna byla zejména hudba 19. a 20. století; proslavil se interpretací symfonického díla Bohuslava Martinů a snahou prosadit i za totalitního režimu provádění děl Miloslava Kabeláče. Nahrál též kompletní symfonické dílo Gustava Mahlera. A k zahraničním vystoupením byl naopak zván především jako expert na českou hudbu.

Václav Neumann maturoval na smíchovském Vančurově reálném gymnáziu a poté studoval soukromě na konzervatoři houslovou hru a vedle toho i dirigování. Od roku 1945 byl členem České filharmonie – to ovšem jako violista - a se stejným nástrojem patřil krátce k zakládajícím členům Smetanova kvarteta. Ovšem už jeho příležitostná dirigentská vystoupení s rozhlasovým orchestrem byla úspěšná a když 7. března 1948 zaskočil za Rafaela Kubelíka, byl na základě tohoto jediného dirigentského vystoupení s Českou filharmonií po Kubelíkově emigraci jmenován jejím šéfem. Na tento post však velmi brzy rezignoval a věnoval se práci s jinými orchestry.

Více prozradí Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 2. října 2020 v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 4.10. v 9:00 a středu 7.10. ve 22:00.

Podcast