Zjasněná noc Arnolda Schönberga

Hudební skladatel, teoretik, ale i malíř.

V další Hudbě podle kalendáře na Classic Praha připomeneme 70. výročí úmrtí rakouského hudebního skladatele, hudebního teoretika, ale také příležitostného malíře Arnolda Schönberga.

Schönberg se narodil 13. září 1874 ve Vídni. Vyrůstal ve skromných podmínkách a byl v zásadě samouk, své znalosti čerpal z encyklopedie, spolužáků a hodin houslí. Teprve v roce 1895 se seznámil s Alexandrem Zemlinským, profesionálním hudebníkem a skladatelem, s nímž se brzy spřátelil a který mu dával hodiny. Skladatelsky byl Schönberg nejdříve ovlivněn Antonínem Dvořákem a Richardem Wagnerem. Později se stal velkým obdivovatelem Johannesa Brahmse a Gustava Mahlera. Jeho první vlastní skladby obsahují typické rysy pozdního romantismu. Využívá velký orchestrální aparát, píše skladby s literárním podkladem. K typickým představitelům tohoto období patří jeho smyčcový sextet Zjasněná noc z toku 1899, Písně z Gurre, symfonická báseň Pelleas a Melisanda, nebo sbor Mír na Zemi.
Až do první světové války byl Schönbergův život poměrně neklidný. Ačkoli si získal uznání a podporu slavných kolegů jako byli Richard Strauss a Gustav Mahler, byl stále nucen vydělávat si na živobytí především vydáváním drobnějších kompozic a výukou. Střídavě pobýval v Berlíně a ve Vídni. Neméně bouřlivý byl i jeho soukromý život.

Více prozradí Martina Klausová v pořadu, který bude mít premiéru v pátek 16. července v 19 hodin. Reprízy si můžete poslechnout v neděli 18.7. v 9:00 a středu 21.7. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast