Osvobozené divadlo i Next Horizon

Říjnové novinky hudebního vydavatelství Supraphon

Když v roce 2007 vyšel komplet 7 CD z nahrávek Osvobozeného divadla, šlo tehdy o velkou událost. Mezi raritami se objevila řada neznámých záznamů a bylo shromážděno prakticky vše, co se před oněmi 13 lety z Osvobozeného divadla zachovalo. Písničky z her, filmů i rekonstruované záznamy ze standardních desek byly digitalizovány, vše bylo doplněno diskografickými údaji a komentáři odborníků. Nyní tento komplet vychází celý, ale doplněný ještě o 25 neznámých výstupů, písní a skečů, různých duplicitních nahrávek a rarit, které objevili od vydání na klasických CD sběratelé a znalci Petr Prajzler, Gabriel Gössel a další. Na kompletu je dokonce 22 orchestrálních skladeb či písní nikdy nevydaných. Vše je navíc obohaceno o datový soubor, obsahující diskografii nahrávek Osvobozeného divadla z let 1929–1938, s podrobným rozpisem nahrávacích frekvencí a obsazení orchestru.

I druhý supraphonský komplet, který v říjnu vychází, čerpá z bohatého supraphonského archívu. V roce 1998 vyšlo u vydavatelství Philips v ediční řadě „Velcí pianisté 20tého století“ dvojCD s nahrávkami Ivana Moravce a pro mnohé to byl šok; Amerika sice Moravce znala mj. díky nahrávkám Connoisseur Society (konesér sosajty), ovšem v Evropě stál Moravec stranou zájmu jak posluchačů, tak kritiky. Tyto nahrávky ale svědčily o umělci skutečně světového formátu a časopis Repertoire následně dokonce pianistu označil jako „nejpřísněji střežené tajemství světa klasické hudby.“ Letošní 90. výročí narození Ivana Moravce je příležitostí k výjimečnému počinu. A tak Supraphon připravil dosud nejkomplexnější kolekci jeho nahrávek, která čítá 11 CD doplněných DVD s filmovým dokumentem a dosud nezveřejněnými unikátními snímky z archivu České televize. Moravec natáčel svůj stěžejní repertoár pro Connoisseur Society, Supraphon, Dorian, Nonesuch (nansač) a Vox. Některé z těchto nahrávek nyní v tomto kompletu navíc vycházejí vůbec poprvé na CD. Nový remastering řady starších snímků vychází z původních analogových pásů. Kolekce zahrnuje kompletní Moravcův repertoár z Beethovena, Schumanna, Debussyho, sólového Francka, Janáčka či z Chopinových Mazurek. Nahrávky doplněné detailně zpracovaným bookletem skýtají jedinečnou možnost zahlédnout interpretační vývoj jednoho z největších pianistů 20. století od počátku 60. let až ke sklonku milénia.

V případě dalších dvou nahrávek už se jedná o naprosté Supraphonské novinky. Ta první přináší hobojové kvintety a smyčcové kvartety Josefa Myslivečka v podání Doležalova kvarteta, které ke spolupráci přizvalo hobojistku Michaelu

Poslední říjnovou Supraphonskou novinkou je nahrávka Next Horizon předního českého hobojisty Viléma Veverky. ten si po několika "klasických" vrcholech (Telemann, Britten, Vivaldi, Zelenka, Bach atd.) plní další svůj sen právě tímto albem. Zdá se totiž, že potřeba překračování hranic je zakódována někde hluboko v jeho DNA, a tak přináší vedle Bacha i "klasiku" druhé poloviny 20. století (Morricone, Piazzolla, Žbirka ad.) a též skladby, které pro tuto nahrávku napsal Martin Hybler.

Podcast