Užijte si radost z klasiky s hvězdami Supraphonu

Červnové supraphonské novinky, projekty a aktuality.

Významnou supraphonskou novinkou je Classics 4 Free. Supraphon pod heslem „Užijte si radost z klasiky s hvězdami Supraphonu“, připravil pro příznivce vážné hudby a umění speciální nabídku nahrávek špičkových českých muzikantů, kteří získali mezinárodní renomé. V průběhu dvanácti týdnů tak postupně nabízí Supraphon zdarma ve formátu mp3 nebo FLAC na Supraphonline.cz šest alb z diskografie souboru Pavel Haas Quartet, dirigenta Jakuba Hrůši, klavíristy Ivo Kahánka, mezzosopranistky Dagmar Peckové, hobojisty Viléma Veverky a souboru Belfiato Quintet. Každá z těchto hvězd klasiky představuje v Classics 4 Free, vždy v rozmezí čtrnácti dnů, své nahrávky, a vedle jednoho alba zcela zdarma je možné si ostatní tituly zakoupit a stáhnout s 20 % slevou.

To, že supraphonské nahrávky bodují v mnohých anketách a často se umisťují na špicích světových hudebních žebříčků, není žádnou novinkou. Aktuálně se ucházejí i o hudební Ceny Anděl za rok 2019. Toto ocenění, které uděluje Česká hudební akademie, složená z odborníků – tedy kritiků, producentů a dalších osobností české hudební scény, je udělováno ve 14 kategoriích a od loňského roku je nově jednou z nich také Klasika. Letos všechny tři nominace patří supraphonským projektům. Nominovány jsou nahrávky děl Viktora Ulmann, Hanse Krásy, Erwina Schulhoffa a Pavla Haase v podání Benewitzova kvarteta, Pavel Haas Quartet a jejich nahrávka smyčcových kvartetů Dmitrije Šostakoviče a do třetice nahrávka klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů v podání Ivo Kahánka a Bamberských symfoniků pod taktovkou Jakuba Hrůšy.

Toto posledně jmenované album už má na svém kontě řadu ocenění, nejnověji v květnu tohoto roku získalo prestižní cenu BBC Music Magazine Awards jako nejlepší koncertní nahrávka roku 2019, když už je před tím vánoční číslo BBC Music Magazine 2019 ocenilo jako Nahrávku měsíce. Jak dopadnou Ceny Anděl, tedy jaký bude výsledek, řekněme „utkání“ před chvílí zmiňovaných a nominovaných supraphonských nahrávek na Klasiku roku 2019, se dozvíme 20. června v rámci speciálního televizního pořadu, který se uskuteční místo tradičního slavnostního ceremoniálu, který měl proběhnout 31. března.

K aktuálním supraphonským novinkám patří cédéčko s názvem Pipers souboru Clarinet Factory. Tento soubor čtyř klarinetistů s klasickým vzděláním a více než 25letou historií od svých začátků odvážně překračuje hranice žánrů a zkoumá možnosti klarinetu a jeho zvuku všem zažitým konvencím navzdory. Vypovídají o tom společné projekty mimo jiné s Bobby McFerrinem, Alanem Vitoušem, Lenkou Dusilovou, Janou Koubkovou, Ivou Bittovou, předními českými rockovými kapelami jako Tata Bojs či Blue Effect nebo folklorním souborem Grunik, ale i světově uznávanými orchestry PKF – Prague Philharmonia, Filharmonie Brno či divadelníky VerTeDance. Ještě výmluvněji to pak dokazuje samotná autorská tvorba Clarinet Factory. Ta je bez nadsázky fascinující dobrodružnou cestou zapadlými zákoutími i širokými alejemi hudby, kdy je jediným omezením vlastní představivost a kreativita. Po posledních mezinárodně velmi úspěšných albech Worx and Reworx, které vydal Supraphon v roce 2014 a Meadows z roku 2017 belgického vydavatelství HOMERECORDS.BE, píše soubor na novince Pipers další kapitolu na své vzrušující hudební pouti. Tentokrát se tvorba i realizace alba, které bylo nahráno téměř live v renomovaném Studiu SONO a s přispěním Milana Cimfeho v roli hosta, jenž dodal špetku „rockové energie“, ubírá novým směrem, když Clarinet Factory kladou důraz na vlastní intimitu a sevřenost souboru. S autentičností a syrovostí tolik typickou pro jejich živá vystoupení v kombinaci s využitím inovativních elektronických i akustických nástrojů, se jim podařilo docílit ve světě zcela ojedinělého zvuku! Ten v sobě snoubí prvky alternativy, jazzu či world music s odvážnými zvukovými experimenty i klasickou písňovou formu. Čtveřice Luděk Boura, Vojtěch Nýdl, Jindřich Pavliš a Petr Valášek tak vytvořila pozoruhodný počin, jímž posouvá chápání termínu nadžánrový/crossover - i zvuku klarinetů jako takových - do dosud netušených rovin.

Poslední supraphonskou nahrávkou je kompaktní disk loutnisty Jana Čižmáře, vyhledávaného sólisty i komorního hráče, který touto nahrávkou přináší vhled do hudebního světa rudolfinské Prahy. Na albu totiž najdeme skladby ze zlomku loutnové tabulatury Codex Jacobides, jedné z nejvýznamnějších českých památek loutnové a instrumentální hudby Prahy okolo roku 1600. Dobové tance, intabulace písní a světských i duchovních vokálních vícehlasů, skladby Michaela Praetoria, Jacoba Regnarta, Johna Dowlanda a dalších významných autorů té doby.

Podcast