Dimtri Tiomkin a jeho filmová hudba

3.7.2018 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Slavnou melodií k americkému westernu V pravé poledne se proslavil rusko-americký skladatel filmové hudby Dimitri Tiomkin. Během svého života získal dvaadvacet nominací na Oscara, z nichž čtyři proměnil.

Nejvýkonnější, nejplodnější a nejznámější skladatel vysoce kvalitní, krásné, emotivní filmové hudby, rodák z Ukrajiny, z městečka Kremenčuku - Dimitrij Zinovijevič Tiomkin se narodil v Carském Rusku 10. 5. 1894. Timo, jak mu říkali, vyrůstal s hudbou díky povolání matky, která byla nejen koncertní umělkyní, ale i učitelkou hudby a hry na klavír a zpěvu. Otec, který se s matkou rozvedl ještě před revolucí, byl slavný lékař - biochemik Paul Ehrlich, který se odstěhoval do Berlína, kde se znovu oženil. Timo se stal posluchačem Petrohradské konzervatoře a klavír studoval u tehdy věhlasných profesorů - německého umělce Felixe Blumenfelda a virtuozky Isabelle Venger. Na scéně koncertních sálů se objevil už jako malý kluk - byl ve svém věku uváděn jako zázračné dítě. Jeho učitelem se stal tehdy ředitel konzervatoře fenomenální skladatel Alexander Glazunov, u kterého studoval skladbu a jeho pozdější tvorbu svým způsobem - citovým ztvárněním značně ovlivnil.

Více vám o životních osudech tohoto skladatele a jeho práci prozradí Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 4. července v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 8.7. v 11:00 a v pondělí 9.7. ve 22:00.