Elliot Goldenthal a Vetřelec 3

31.1.2017 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Elliot Goldenthal bývá sběrateli a fanoušky filmových soundtracků označován jako přemýšlivý skladatel inteligentní hudby, který rád experimentuje a zkouší nové techniky. Nikdy se nestal opravdu slavným; pro mainstreamového posluchače totiž může být jeho projev příliš experimentální a nepřístupný. Nicméně právě zálibou v popírání standartů klasické hudby a prokazatelnými hudebními schopnostmi si vydobyl respekt v různých hudebních a filmových komunitách.

V jeho tvorbě jistě stojí za zmínku spolupráce s režisérem Neilem Jordanem, odnesl si z ní oscarové nominace za hudbu k filmům INTERVIEW S UPÍREM (1994) a MICHEL COLLINS (1996). Roku 2003 Oscara získal za soundtrack k filmu FRIDA, nominace za nejlepší píseň z téhož filmu zůstala neproměněná. Hudbu dále složil mj. ke snímkům VETŘELEC 3, NELÍTOSTNÝ SOUBOJ, ČAS ZABÍJET, TITUS nebo ACROSS THE UNIVERSE.

A právě zajímavostem kolem vzniku třetího snímku ze série o mimozemských vetřelcích se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 1. února 2017 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 5.2. v 11:00 a v pondělí 6.2. ve 22:00.