EXODUS: Bohové a králové

12.12.2014 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová

Ve starověkém Egyptě se vládce rovnal Bohu a jinak tomu nebylo ani v případě Ramsese. Mocný vládce měl jediného přítele, Mojžíše, který s ním vyrůstal od dětství, když se ho coby židovského nalezence ujala královská rodina. Z přítele se však stal úhlavní nepřítel, když se Mojžíšovi zjevil „jiný" Bůh a pověřil ho nelehkým úkolem – vysvobodit svůj lid z egyptského otroctví, přivést jej do zaslíbené země. Být jeho vůdcem i prorokem. Mojžíš tento úkol přijme. Než se však bude moci v čele zástupu 600 tisíc židovských otroků vydat na strastiplnou cestu do jejich nové domoviny, zažije deset egyptských ran, kterými rozezlený Bůh sešle na Egypt nesmírné útrapy, krupobití, zkázu ohněm, děsivé epidemie a smrt. Nic z toho však faraónu Ramsesovi nezabrání ve snaze Mojžíše a jeho lid za každou cestu zastavit a zničit.

To je nástin děje snímku EXODUS: Bohové a králové režiséra Ridleyho Scotta. Autorem hudby je zřejmě nejznámější španělský skladatel filmové hudby Alberto Iglesias.

Alberto Iglesias vlastní kromě dvou oscarových nominací, dvou nominací na cenu BAFTA a jedné nominace na Zlatý globus celkem osm cen španělského filmového institutu GOYA a za snímek THE CONSTANT GARDENER i ocenění World Soundtrack Academy každoročně od roku 2001 udělovaném v Bruselu během Flanders International Film Festival.

O filmu EXODUS: Bohové a králové bude v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna hovořit Nikola Bojčev. Poslouchejte na Classic Praha v neděli 14. prosince ve 13:00. Reprízy jsou připraveny na tentýž den v 19:00 a ve 22:00.