Filmy roku 1978

6.3.2018 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Jmenuje se Kal-el a pochází z planety Krypton. Jako jediný přežil její explozi v obrovské kosmické katastrofě, když ho otec, předvídavý kryptonský vědec Jor-El, vyslal v malé vesmírné kapsli do vesmíru. Dítě přistane na Zemi, poblíž městečka Smallville, kde se ho ujmou bezdětní manželé Kentovi, žijící na osamělé farmě. Od malička má malý Kryptoňan mimořádné schopnosti, které každým rokem sílí. Po smrti adoptivního otce se mladý Clark Kent setká s duchem Jor-Ela, jenž byl zakódován v jednom z kryptonských krystalů. Výsledkem několikaleté otcovy instruktáže je Superman se všemi atributy: umí létat, má superzrak i supersluch, supersílu s níž dokáže zvedat domy i letadla a navíc je téměř nezranitelný. V přestrojení za neohrabaného novináře Clarka Kenta začíná pracovat v deníku Daily Planet. Nejenže se přitom seznámí s pohlednou kolegyní Lois Laneovou, která se stane jeho věrnou družkou a průvodkyní, ale ještě navíc se mu podaří zhatit plán geniálního zločince Lexe Luthora, který chce s pomocí ukradených nukleárních raket odstřelit Kalifornii od amerického kontinentu.

To je děj americko- britské fantasy z roku 1978 s názvem Superman s hudbou legendárního Johna Williamse.

A právě Superman, ale i Čelisti II nebo animovaný snímek Pán prstenů jsou filmy, které vznikly v roce 1978. Na tyto - i další snímky, které vznikly před 40 lety, se podívá blíže Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna.
Premiéra pořadu je připravena na středu 7. března v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 11.3. v 11:00 a v pondělí 12.3. ve 22:00.