Francouzští skladatelé filmové hudby

11.9.2018 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Francouz Alexandre Desplat je bezpochyby jedním z nejlepších a nejúspěšnějších skladatelů filmové hudby své generace. Je autorem hudbu k  závěrečným částem celosvětově úspěšné čarodějnické série HARRY POTTER A RELIKVIE SMRTI (2010 a 2011).

Narodil se  23. srpna 1961 v nejromantičtějším městě na světě - v Paříži. Jeho otec je Francouz, zatímco jeho matka pochází z Řecka a k jejich setkání došlo na jedné kalifornské univerzitě. Po svatbě se novomanželé přestěhovali do Francie, kde se narodil malý Alexandre.
Alexandre se od pěti let začal věnovat hře na piano. Vedle toho je také velmi zběhlým flétnistou a hráčem na trubku. Své hudební vzdělání získal na školách ve Francii a v USA. Za svou dosavadní kariéru složil hudbu k více než sto snímkům. 

A právě jeho tvorbě i soundtrackům dalších francouzských skladatelů filmové hudby se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 12. září v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 16.9. v 11:00 a v pondělí 17.9. ve 22:00.