Gabriel Yared a jeho Anglický pacient

3.5.2016 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová


Anglický pacient. Za hudbu k tomuto snímku získal svého Oscara skladatel francouzsko-libanonský Gabriel Yared.
Gabriel Yared se narodil v roce 1949 v libanonském Bejrúte. Ve věku 7 let jej otec přihlásil na výuku hry na akordeon, o dva roky později se začal učit hudební teorii a dostával lekce klavíru. V této době soustavně studoval dílo Johana Sebastiana Bacha, Roberta Schumanna a řady dalších skladatelů. Toto amatérské studium jej přivedlo k první vlastní skladbě - Valčíku pro klavír. 

Yared získal vysokoškolské vzdělání v odboru právo. Jeho formální hudební vzdělání započalo, když odjel v roce cestoval v roku 1969 do Francie a zde navštěvoval École Normale de Musique de Paris.

Později začal spolupracovat se skupinou Costa Brothers a také začal spolupracovat na amerických filmech. Získal Oscara a cenu Grammy za práci na snímku Anglický pacient (1996). Dále byl nominovaný na Grammy i za filmy Talent pana Ripleyho (1999) a Návrat do Cold Mountain (2003).

Soundrackům Gabriela Yareda se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra je ve středu 4. května v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 8.5. v 11:00 a v pondělí 9.5. ve 22:00.