Génius filmové hudby Zdeněk Liška

5.1.2016 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Jeden z našich nejlepších filmových hudebních skladatelů Zdeněk Liška se narodil 16. března 1922 v obci Smečno u Kladna. K hudbě projevoval sklony už odmalička a v letech 1938 – 1944 studoval na pražské Konzervatoři u profesorů Rudolfa Karla, Otakara Šíny a Karla Janečka. Do konce války se živil jako dirigent amatérské filharmonie ve Slaném (1944 – 1945), skládal koncertní hudbu i hudbu k písním. Po okupaci se stal jedním z prvních skladatelů, kteří se plně zaměřili na komponování filmové hudby.

Stal se skladatelem ve Filmovém studiu ve Zlíně, kde žil a působil dlouhá léta. Poprvé složil hudbu pro Holubův dokumentární film PŘÍSTAV V SRDCI EVROPY (1945). Ve Zlíně se podílel na rozličných krátkých, dokumentárních, cestopisných a animovaných snímcích (ZLATOVLÁSKA, DEVĚT KUŘÁTEK, POKLAD PTAČÍHO OSTROVA, ET CETRA, BYT, RAKVIČKÁRNA, DON ŠAJN, Z ARGENTINY DO MEXIKA, AFRIKA atd., atd.) našich nejlepších tvůrců (Jan Švankmajer, Hermína Týrlová, Karel Zeman, cestovatelé Hanzelka a Zikmund aj.). Bylo proto otázkou času, kdy si ho nalezne i český hraný film.

Hudba Zdeňka Lišky nebyla nikdy jen tak obyčejná, nezajímavá nebo jen ilustrativní. Vyznačovala se vysokou úrovní světového významu, krásnou instrumentací a skvělou rytmikou. Liška se nikdy nebál experimentovat, dokázal složit cokoliv, ať již vážnou hudbu pro historické filmy, poetickou pro milostné filmy, moderní i dramatickou pro různé kriminálky, psychologické snímky a historické rekonstrukce a elektronickou pro různé Sci – Fi a fantasy filmy. Neváhal využít každý hudební nástroj či chorálový sbor.

Tvorbě tohoto výjimečného českého skladatele filmové hudby se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 6. ledna 2016 v 19:00, reprízy si poslechněte v neděli 10.1. v 11:00 a v pondělí 11.1. ve 22:00.