Hildur Guðnadóttir a Joker

11.2.2020 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Hildur Guðnadóttir je islandská hudební skladatelka, violoncellistka, sborová i sólová zpěvačka, která se sama hlásí k  experimentální popové muzice. Hildur studovala hudbu na Islandské hudební konzervatoři a na umělecké konzervatoři v Berlíně.

Jako skladatelka napsala hudbu např. ke hře „Sumardagur“ („Summer Day“), která se hrála v Islandském Národním divadle, k dánskému filmu Kapringen (2012) nebo ve spolupráci se zesnulým Jóhannem Jóhannssinem k filmu Máří Magdaléna (2018). Svou slávu odstartovala v roce 2019 díky soundtracku k minisérii Černobyl, za jehož originální provedení sklidila obrovské uznání a zároveň nominaci na cenu Emmy v kategorii Vynikající hudební skladba pro limitovanou sérii nebo film.

Svůj hvězdný vzestup si pojistila, když složila soundtrack pro film Joker (2019) od režiséra Todda Phillipse, za který získala ocenění za nejlepší soundtrack na 76. ročníku Benátského filmového festivalu a nyní si čerstvě odnesla za hudbu k tomuto filmu Oskara. World Soundtrack Academy nominovala skladatelku v roce 2018 na cenu Objev roku. 

A právě tomuto filmu, ale i soundtrackům dalších úspěšných filmových skladatele - žen, se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 12. února 2020 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 16.2. v 11:00 a v pondělí  17.2. ve 22:00.