Hledá se Nemo, Skyfall a Thomas Newman

1.5.2015 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová

Skladatel filmové hudby Thomas Montgomery Newman (*1955) je synem slavného skladatele Alfreda Newmana je. Vzdělání získal na univerzitě Yale a v roce 1984 se začal naplno věnovat skládání filmové hudby svým debutem Lehkomyslní. 

V roce 1994 získal dvě nominace na Oscara za snímky Malé ženy a Vykoupení z věznice Shawshank. Třetí nominací pro něj bylo drama Diane Keaton Hrdinové mého dětství v roce 1996. Roku 1999 složil hudbu k filmu Americká krása, kde použil v hlavní roli perkusní nástroje, čímž se snažil odlehčit, jak sám uvádí, morální nevhodnost filmu. Za ni pak byl nominován počtvrté.Stal se dvorním skladatelem režiséra Sama Mendese a pátou nominaci mu přinesl Mendesův snímek Cesta do zatracení v roce 2002. Šestou a sedmou nominací se staly filmy Hledá se Nemo roku 2003 a Lemony Snicket: řada nešťastných příhod v roce 2004.

Poosmé byl nominován za hudbu k Soderberghovu Berlínskému spiknutí roce 2006, kdy také během úvodního ceremoniálu udělování Oscarů řekl režisér Errol Morris, že Newman byl nominován osmkrát a nikdy Oscara nezískal. Thomas odpověděl, že to bylo pouze sedmkrát, ale dnes je to poosmé. A tak se i skutečně stalo, když zvítězil soundtrack Gustava Santaolally k filmu Babel.

Po dvouleté pauze složil hudební doprovod k filmu Wall-e (2008) režiséra Andrewa Stantona, za nějž byl nominován nejen za nejlepší hudbu k filmu, ale také za nejlepší filmovou píseň. Obě nominace opět neproměnil a stal se tak nejneúspěšnějším žijícím skladatelským kandidátem na Oscara.

Své Oscarové statistiky komentuje slovy: "Prohry vás zocelují. Líbí se mi být smolařem."

A právě hudbě tohoto skladatele se bude věnovat v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna Nikola Bojčev neděli 3.května. Premiéra pořadu je ve 13:00, reprízy v 19:00 a ve 22:00.