Howard Shore a jeho soundtracky

20.8.2019 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Howard Leslie Shore se narodil 18. října roku 1946 v Torontu, kde také úspěšně dokončil střední školu a odjel studovat hudbu do Bostonu. V letech 1969 - 1972 hrál na altový saxofon ve skupině Lighthouse, která kombinovala rock, jazz i klasickou hudbu. V sedmdesátých letech měl na starosti režii hudby v několika televizních pořadech.

Je znám jako dvorní skladatel filmového režiséra Davida Cronenberga, jemuž ohudebnil téměř všechny filmy, a u kterého si odbyl i svůj debut. Tím byl roku 1979 film THE BROOD. Později často spolupracoval s Davidem Fincherem nebo Martinem Scorsesem. Velikým úspěchem v jeho kariéře byly soundtracky k trilogii PÁNA PRSTENŮ. Za hudbu ke Společenství prstenu získal cenu Grammy, Oscara a nominaci na Zlatý glób. Dvě věže mu vynesly "pouze" Grammy, nicméně film utrpěl novým a velice nepopulárním pravidlem Akademie, jež z boje vyřazovalo soundtracky k filmovým pokračováním, obsahující prvky z předchozích částí. Po kompletním fiasku bylo pravidlo opět zrušeno, takže si Shore spravil chuť závěrečným Návratem krále, za který inkasoval hned dva Oscary (toho za nejlepší píseň sdílel s Fran Walsh a Annie Lennox), dvě ceny Grammy a dva Zlaté glóby. Oceňovaná byla rovněž jeho práce na filmech LETEC (2004), SKRYTÁ IDENTITA (2006) či VÝCHODNÍ PŘÍSLIBY (2007).

Po úspěchu PÁNA PRSTENŮ komponoval hudbu pro další Jacksonův film, jímž byl KING KONG (2005). Ačkoliv měl již velkou porci práce hotovou, byl od filmu odvolán a nahrazen Jamesem Newtonem Howardem. Důvodem údajně byly neshody se štábem, který si hudbu představoval jinak.

A právě tvorbě Howarda Shora se bude věnovat v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna Nikola Bojčev. Premiéra je ve středu 21. srpna v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 25.8. v 11:00 a v pondělí 26.8. ve 22:00.