Hvězdné války na Classic Praha

6.2.2015 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová

Star Wars - tedy Hvězdné války - jsou série science fiction filmů, které byly natočeny ve dvou sériích v letech 1977, 1980, 1983, 1999, 2000 a 2005 Georgem Lucasem a jeho společností Lucasfilm. Na sérii filmů navazuje rozsáhlá literatura, rozvádějící dějovou linii do minulosti i do budoucnosti, i karetní a počítačové hry, seriály a další výtvory. 

Celé dílo představuje konflikt mezi řády Jedi a Sith, jejichž přívrženci mají schopnost ovládat vesmírnou Sílu. Celá hexalogie popisuje životní příběh Anakina Skywalkera (Darth Vadera), který se z rytíře Jedi stane učedníkem Temné strany Síly. Vedle toho stojí snažení Darth Sidiouse, arcizloducha, který chce ovládnout galaxii. Kromě hlavní linie má děj mnoho zápletek, chvíle napětí, humor, mezilidské vztahy, velkolepé bitvy a další ingredience space opery.
Specialitou ságy jsou souboje se světelnými meči, které George Lucas vymyslel.

Nedílnou součástí těchto snímků je hudba amerického skladatele Johna Williamse.

John Towner Williams složil hudbu k více než stovce filmů a získal celou řadu ocenění. Do roku 2006 byl 45krát nominován na Oscara a pětkrát ho získal. Skládá filmovou hudbu především pro dobrodružné a fantastické filmy - Harry Potter, Jurský park, Hvězdné války, Al - umělá inteligence, Válka světů filmy s Indiana Jonesem. Své umění předvedl i v dramatických filmech, jako je Schindlerův seznam nebo film Zachraňte vojína Ryana. 

Hudbu Johna Williamse k fantasy filmům Star Wars vám představí Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna v neděli 8. února v premiéře ve 13:00, v reprízách pak tentýž den v 19:00 a ve 22:00.