Hvězdný Řek Vangelis a jeho kariéra

26.9.2017 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Vangelis, vlastním jménem Evangelos Odysseas Papathanassiou, se narodil 29. března 1943 nedaleko města Volos v Řecku.
Odmalička rád hrál na klavír a improvizoval. Profesionální hudební vedení však odmítl; později uvedl, že výuku hudby považuje za omezující. V šedesátých letech byl klávesistou školní skupiny The Forminx a když se na konci dekády ocitl v Paříži, založil se zpěvákem Demisem Roussosem a bubeníkem Loukasem Siderasem skupinu Aphrodite's Child, která vydala několik úspěšných singlů, avšak rozpadla se po vydání kontroverzního alba "666".

Vangelisovou doménou byly vždy syntezátory všech typů. Jeho progresivní alba "Heaven and Hell", "Albedo 0.39", "Spiral" nebo "Direct" patří k milníkům elektronické scény. Pověstná je též jeho spolupráce s britským zpěvákem Jonem Andersonem, z níž vzešla čtyři studiová alba. Z filmového hlediska jsou pro nás však zásadní jeho soundtracky. Prvním je nevydaná hudba k řecké situační komedii 5 000 PSEMMATA (1967). V roce 1970 pak zkomponoval hudbu k erotickému filmu Henryho Chapiera SEX POWER. Soundtrack tohoto filmu je nejstarší dlouhotrvající nahrávkou vydanou pod Vangelisovým jménem a pro svou vzácnost je vyhledávanou položkou sběratelů.

O rok později započala velice plodná spolupráce s francouzským režisérem Frédérikem Rossifem. Rossif je znám především jako autor přírodopisných seriálů a filmů. Vangelis složil hudbu k jeho dokumentům L'APOCALYPSE DES ANIMAUX (1972), LA FÊTE SAUVAGE (1976), L'OPÉRA SAUVAGE (1977), DIVOKÁ A KRÁSNÁ (1984). Z dalších Rossifových dokumentů jmenujme také historický DE NUREMBERG À NUREMBERG (1994). Řada soundtracků k Rossifovým filmům nebyla nikdy oficiálně vydána.

Do světa "velkého filmu" se Vangelis dostal v roce 1981, kdy zkomponoval hudbu pro Hudsonův historicko-sportovní snímek OHNIVÉ VOZY. Vzhledem k Vangelisově skladatelskému stylu a filmovému námětu se jednalo o poměrně riskantní kombinaci, nicméně spolupráce Vangelis - Hudson nakonec přinesla ovoce a úspěch Vangelisova soundtracku, za který byl oceněn Oscarem za nejlepší hudbu, nakonec předčil i úspěch samotného filmu. Ústřední téma doprovázející běh atletů po pláži ve zpomaleném záběru patří mezi Vangelisovy nejhranější skladby.

Vangelisově kariéře se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 27. září 2017 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 1.10. v 11:00 a v pondělí 2.10. ve 22:00.