Italští skladatelé filmové hudby

5.3.2019 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Ennio Morricone je italský hudební skladatel, který složil hudbu k více jak pěti stovkám filmů, přičemž westerny, které se řadí k jeho neznámějším a nejskloňovanějším z jeho tvorby, tvoří z celkového množství přibližně pětinu.
Morricone toho za svoji bohatou kariéru stihl vyprodukovat opravdu hodně. Ve své tvorbě užíval pěveckých sborů, nebál se experimentovat s užíváním neobvyklých zvukových efektů, ale i podnětů z denního života. Zakomponovával různá klepaní, pískání a praskání, nebo je využíval i samostatně. Jeho hudba zahrnovala jak tóny elektrické kytary, tak i romantické housle a v neposlední řadě výborně pracoval s tichem. Nepolevoval ani s přibývajícím věkem a ke své práci zahrnul i dirigování na koncertech, přičemž vystoupení hrával převážně s Českým národním symfonickým orchestrem, který si velmi oblíbil. Když potom roku 2015 přebíral Oscara za hudbu k westernu Osm hrozných, bylo zřejmé, že si jej přebrala skutečná legenda. 

Nejen jeho tvorbě, ale i soundtrackům dalších italských skladatelů se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 6. března v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 10.3. v 11:00 a v pondělí 11.3. ve 22:00.