Juan Antonio Bayona a jeho filmy

17.12.2019 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Juan Antonio Bayona se narodil roku 1975 v Barceloně, ve Španělsku. Studoval na Katalánské škole filmové a audiovizuální kultury. Tento mladý španělský režisér se po většinu své dosavadní kariéry věnoval režírování hudebních klipů pro kapely jako OBK, Camela, nebo Ella baila sola. Režíroval také několik krátkometrážních filmů. Za zmínku stojí hned jeho první „kraťas“ MIS VACACIONES (1999). Tento snímek se stal vítězem mezi krátkometrážními filmy na dvou španělských filmových festivalech.

V roce 2007 se představil Bayona světu svůj celovečerní filmový debut EL ORFANATO, vizuálně velice působivý mysteriózní horor s několika opravdu poctivými lekačkami. I když se za poslední léta objevilo ve španělské tvorbě několik dalších podobně založených filmů, tento rozhodně stojí za zhlédnutí. Tento film si vedl velice dobře i u filmových kritiků a na festivalech, nejen ve Španělsku, nasbíral mnoho nominací, z nichž tři desítky proměnil ve vítězství. 

A právě tvorbě Juana Antonia Bayony  se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna.  Premiéra pořadu je připravena na středu 18. prosince v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 22.12. v 11:00 a v pondělí 23.12. ve 22:00.