Kdo vyhrál Zlaté glóby 2018 ?

16.1.2018 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Vítězem Zlatých glóbů za rok 2018 v kategorii nejlepší původní filmová hudba je soundtrack k filmu Tvář vody, jehož autorem je francouzský skladatel Alexandre Desplat

Alexandre Desplat se od pěti let začal věnovat hře na piano. Je také velmi dobrým flétnistou a trumpetistou. Své hudební vzdělání získal na školách ve Francii a v USA a za svou dosavadní kariéru složil hudbu k více než sto snímkům. 

Americký snímek "The Shape of Water" natočil režisér Guillermo del Toro. 

V utajované americké vládní laboratoři probíhají experimenty s podivuhodným obojživelným monstrem nalezeným v Amazonii. Ví se o něm velmi málo – domorodci jej uctívali jako boha, může dýchat na vzduchu i pod vodou, podobá se člověku a je považován za nebezpečného tvora. V laboratoři jej drží a bezohledně zkoumá ambiciózní vládní agent Richard Strickland. Zachází s ním spíše jako s biologickým materiálem než s živou bytostí. Jeho experimenty neberou ohledy na to, zda objekt zkoumání zůstane na živu. Ve stejné laboratoři pracuje němá uklízečka Elisa a když se náhodou střetne s uvězněným stvořením, dokáže s ním navázat takovou komunikaci, k níž není potřeba žádných slov. Stačí jim gesta a emoce. Elisa jej nevnímá jako nebezpečnou zrůdu, cítí především jeho strašlivou osamělost. Je to i tím, že tato záhadná bytost má jednu základní vlastnost vody. Jak voda přijímá tvar nádoby, tak stejně tento vodní tvor přijímá vlastnosti každého, s kým se potkává, a odráží tak jeho agresivitu i osamělost nebo bezpodmínečnou lásku. Díky tomu se mezi ním a vnímavou Elisou vytvoří silné pouto. V okamžiku, kdy hrozí další brutální pokusy, Elisa pochopí, že je čas na společný útěk. A protože jsme v 60. letech minulého století, neobejde se to bez účasti sovětských špiónů.

Hudbě z tohoto snímku se tedy bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Připomene ovšem i další tvorbu oceněného Alexandra Desplata a prozradí i jména favoritů na sošku letošního Oscara.

Premiéra pořadu je připravena na středu 17. ledna 2018 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 21. 1. v 11:00 a v pondělí 22. 1. ve 22:00.