Lalo Schifrin a Mission: Impossible

6.10.2015 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Lalo Schifrin se narodil v roce 1932 v Buenos Aires v Argentině. Od nejútlejšího dětství byl fascinován jazzem a filmem. Po otci Luisi Schifrinovi, který byl uznávaným koncertním virtuosem, zdědil hudební nadání a brzy se věnoval klavírní výuce pod vedením mistra Enriqua Barenboima. Jeho zájem o jazz stále rostl, to mu však nebránilo v úspěšném studiu sociologie a práv. Ve dvaceti letech odjel z Argentiny do Paříže, aby získal vzdělání na konzervatoři. Po návratu zkomponoval hudbu ke dvěma filmům, hned za druhý z nich (EL JEFE - 1957) získal své první ocenění, po němž v jeho závratné kariéře následovala řada dalších.

Lalo Schifrin začal s Hollywoodem naplno spolupracovat v 60. letech. Filmoví fanoušci si ho pamatují především díky jeho hudebnímu doprovodu k snímkům těch největších režisérů Hollywoodu, takových jako Don Siegel, John Sturges, Sam Peckinpah či Clint Eastwood. Mnoho filmových skladeb Schifrina stále zůstává nerozlučně spjato s filmy a seriály, pro které byly složeny, např. populární seriál MISSION: IMPOSSIBLE (1966) si nedovede asi nikdo představit bez jednoduchého, snadno zapamatovatelného Schifrinova ústředního motivu.

A právě této hudbě se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je ve středu 7. října v 19:00, reprízy v neděli 11.10. v 11:00 a v pondělí 12.10. ve 22:00.