Mravenec Z, Slepičí úlet a Shrek

27.3.2015 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová

V dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna vám Nikola Bojčev představí hudbu autorské dvojice John Powell a Harry Gregson-Williams.

John Powell je britský skladatel filmové hudby. Původně studoval hru na housle, ale už během mládí se odklonil k hudbě jazzové a rockové. Po studiích na univerzitě skládal hudbu k reklamám a komerčním upoutávkám, což mu otevřelo cestu ke skladateli Patricku Doylovi, kterému několik let pak dělal asistenta. V roce 1997 se Powelldostal do USA, kde začal komponovat hudbu filmovou.

Britský skladatel, dirigent a hudební producent Harry Gregson-Williams získal vzdělání na Guildhallské školy hudby a herectví. nejprve se živil jako učitel hudby, později působil jako dirigent a aranžér filmové hudby. V současné době je stálým spolupracovníkem takových  režisérů jako je Tony Scott, Joel Schumacher či Andrew Adamson. Za soundtrack k filmu Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice skříň byl v roce 2005 nominovám na cenu Zlatý globus.
Mezi jeho nejslavnější kusy patří soundtracky Mravenec Z, Slepičí úlet či Shrek, na nichž spolupracoval s Johnem Powellem. 

Premiéra dalšího dílu pořadu Hudba stříbrného plátna je připravena na neděli 29. března ve 13:00. Reprízy na tentýž den v 19:00 a ve 22:00.