Návrat do budoucnosti

10.1.2015 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová

O tom, jak se stát strůjcem svého štěstí, vypráví jeden z nejlepších a nejoriginálnějších sci-fi filmů v historii Návrat do budoucnosti.
Christopher Lloyd sestrojil stroj na cestování časem a Michael J. Fox s jeho pomocí odcestuje do minulosti. Omylem se ale ocitne v jiné době, než chtěl, a bude mít hodně práce, dát všechno do pořádku.

Tuto americkou sci-fi komedii natočil v roce 1985 režisér Robert Zemeckis. Film se stal kasovním trhákem a v roce 1985 dokonce nejvýdělečnějším americkým filmem vůbec. Komerční úspěch umožnil vznik dalších dvou pokračování v roce 1989 a 1990.

Autorem hudby k tomuto snímku je jeden z nejznámějších skladatelů filmové hudby v USA Alan Silvestri.
Alan Silvestri se narodil 26.3.1950 v New Yorku. Navštěvoval prominentní Berklee College of Music v Bostonu, kde vystudoval obor Filmová hudba. Dnes žije ve městě Carmel v Severní Kalifornii a do Los Angeles létá vlastním letadlem, které sám řídí. Vlastní rodinnou vinici, má tři děti a ženu Sandru.
Jeho hudba je dynamická s výraznými dějovými motivy. Pro dramatické záměry orchestrálních skladeb rád používá bicí, žesťové dechové nástroje, klarinety a violy.
Za hudbu k filmu Návrat do budoucnosti byl nominován na dvě ceny Grammy.

A právě této filmové hudbě bude věnován další díl pořadu Nikoly Bojčeva Hudba stříbrného plátna. Premiéru si můžete poslechnout v neděli 11. ledna 2015 ve 13:00, reprízy tentýž den v 19:00 a ve 22:00.