Nebezpečné známostí, Ghándí, Anna a král

17.4.2018 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Nebezpečné známostí, Ghándí, Anna a král. Co spojuje tyto filmové snímky ? Je to jméno skladatele George Fentona.

George Fenton, vlastním jménem Gerorge Richard Ian Howe, je britský filmový, televizní, divadelní a muzikálový skladatel. Narodil se 19. října 1950 v Londýně. Zpočátku pracoval jako herec. Byl obsazen do několika menších rolí například ve filmu PRIVATE ROAD, v mýdlové opeře EMMERDALE FARM nebo v televizním filmu A DAY OUT. Od roku 1970 pracoval pravidelně v televizi, kde se stal oblíbeným skladatelem pro mnoho televizních inscenací - například PERLA V KORUNĚ, THE MONOCLED MUTINEER  nebo BERGERAC. Za hudbu v tomto seriálu vyhrál svoji první cenu BAFTA. 
Pro divadlo získal první velkou zakázku v roce 1974, a sice pro hru Večer tříkrálový od Royal Shakespeare Company. Na základě toho pak spolupracoval i s dalšími britskými divadly. 

Nejvíce se ovšem George Fenton proslavil jako skladatel filmové hudby.  Napsal hudbu pro více než sedmdesát filmů a spolupracoval s některými z největších filmových tvůrců druhé poloviny 20. století. Jeho pozvolný přechod z televize do filmové hudby začal v roce 1982, kdy složil hudbu pro životopisný film Richarda Attenborougha – GÁNDHÍ, pro kterou byl nominován on a jeho spolupracovník Ravi Shankar na Oscara. Spolupráce Attenborough – Fenton pokračovala dále ve filmech KRAJINA STÍNŮ, LÁSKA A VÁLKA nebo INDIÁN. 
George Fenton byl pětkrát nominovaný na Oscara, ani jednou ho však nevyhrál. Nespočetněkrát byl nominován na ceny BAFTA a EMMY. Cenu BAFTA získal třikrát, EMMY dvakrát. Z jeho nejznámějších filmů můžeme uvést: NA HROMNICE O DEN VÍCE, NEBEZPEČNÉ ZNÁMOSTI, LÁSKA PŘES INTERNET, ANNA A KRÁL nebo HITCH: LÉK PRO MODERNÍHO MUŽE.

Soundtrackům George Fentona se budě věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna.  Premiéra pořadu je připravena na středu 18. dubna v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 22.4. v 11:00 a v pondělí 23.4.. ve 22:00.