Nedoceněný skladatel John Powell

31.10.2017 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Britský skladatel John Powell se narodil 18. září 1963 v Londýně. Jako dítě hrál pouze na violoncello, ale po odchodu na školu, Trinity College of Music, přidal další hudební nástroje. K jazzové a rockové hudbě přičichl během doby, kdy hrál v kapele The Fabulistics. Po odchodu ze školy začal skládat hudbu pro reklamy a brzy se stal asistentem skladatele Patricka Doyla při několika produkcích filmové hudby, například Much Ado About Nothing. V roce 1995 se stal spoluzakladatelem Independently Thinking Music, která se starala o hudbu pro britské a francouzské reklamy nebo nezávislé filmy.

První Powellovou významnější prací byla hudba pro film STAY LUCKY (1990). Později se v roce 1997 přestěhoval do Spojených států a prvním filmem, ke kterému tam komponoval hudbu, byla akční pecka FACE/OFF s Johnem Travoltou a Nicolasem Cagem. Dále to byli animovaní ANTZ (1998) od Dreamworks Animation. Hudbu k nim složil spolu s dalším anglickým skladatelem Harry Gregson-Williamsem. O dva roky se spolu sešli znovu při komponování CHICKEN RUN, a pak ještě u úspěšného animovaného filmu SHREK. V roce 2001 ještě složil hudbu pro filmy EVOLUTION, I AM SAM, JUST VISITING a RAT RACE.

Jeho další kariéře se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 1. listopadu 2017 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 5.11. v 11:00 a v pondělí 6.11. ve 22:00.