Nejen Gandalf, ale i shakespearovský herec McKellen

15.8.2017 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová

V dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna se Nikola Bojčeva bude věnovat projektům, v nichž se objevil britský herec Ian Murray McKellen.

Sir Ian Murray McKellen je držitelem Ceny Tony a dvou oscarových nominací. Jeho asi nejznámějšími filmovými rolemi se stal čaroděj Gandalf (Pán prstenů a Hobit), Magneto (X-Men) a Sir Leigh Teabing (Šifra mistra Leonarda).

Ian McKellen se proslavil i jako divadelní herec, především v hrách Wiliiama Shakespeara. Okolo roku 2000 mu byly nabídnuty jeho nejvýznamnější role, přičemž roli Gandalfa měl původně natáčet Skot Sean Connery, ten ji však odmítl a filmaři si McKellena vyhlédli krátce před začátkem natáčení. I když neznal předlohu k filmu, mezi scénami si četl knihu a všichni kritici se svorně domnívají, že svou roli zahrál a pochopil skvěle a vynesla mu nominaci na Oscara. Objevil se i v další filmové trilogii podle knižní předlohy Hobit aneb cesta tam a zase zpátky od J. R. R. Tolkiena, jejíž první díl Hobit: Neočekávaná cesta měl premiéru v roce 2012.

Premiéra pořadu je připravena na středu 16. srpna 2017 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 20.8. v 11:00 a v pondělí 21.8. ve 22:00.