Nino Rota - to není jen Kmotr

10.12.2019 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Nino Rota byl italský hudební skladatel, kterého má filmový divák spjatého především s hudbou k mafiánské trilogii KMOTR, za kterou získal Oscara (KMOTR, 1972) a následně nominaci (KMOTR II, 1974).

Rota se narodil do hudební rodiny v severoitalském Milanu. Hudbu studoval již od dětství pod vedením Illdebranda Pizzettiho, později dokončil studia na římské konzervatoři Santa Cecilia. Byl považován za zázračné dítě a již v mládí komponoval oratoria a dirigoval velká orchestrální tělesa. Na doporučení známého skladatele Arthuro Toscaniniho pokračoval ve studiích v zámoří ve Filadelfii na Curtisově institutu. Po návratu do Itálie stihl vystudovat literaturu a později až do své smrti učil na konzervatoři v Bari.

Byl považován za velmi všestranného umělce. Zkomponoval několik oper, baletů, komorní hudby i koncertů pro nástroje a orchestr. Na filmové hudbě pracoval již od 30. let 20. století a dá se říci, že všichni velikáni italské kinematografie té doby s ním spolupracovali. Nino Rotu lze považovat za dvorního skladatele Federica Felliniho. Vytvořil hudbu pro všechny jeho filmy v období let 1952-1978 (počínaje snímkem LO SCEICCO BIANCO a konče PROVA D'ORCHESTRA). Skladatelova práce je ovšem spojena s řadou dalších jmen jako byl Renato Castellani, Luchino Visconti, Franco Zeffirelli, Mario Monicelli, Francis Ford Coppola, King Vidor, René Clément, Edward Dmytrik aj. Pro Viscontiho a Zeffirelliho komponoval hudbu i k divadelním hrám.

Nino Rota zemřel ve věku 68 let v roce 1979 v italské metropoli Římě. V roce 1981 vzniklo pod taktovkou Hal Willnera tribute album "Amarcord Nino Rota", na kterém se podílela řada známých jazzových hudebníků. Tvorba Nino Roty je dodnes velmi inspirativní a v mnoha soudobých filmových snímcích využívaná, např. Gus Van Sant jí použil ve snímku PARANOID PARK (2007).

Tvorbě Nina Roty se věnuje v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna Nikola Bojčev. Premiéra pořadu je připravena na středu 11. prosince v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 15.12. v 11:00 a v pondělí 16.12. ve 22:00.