Osmdesátník Ian McKellen

28.5.2019 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Osmdesáté narozeniny letos slaví britský herec, držitel Ceny Tony a dvou oscarových nominací Sir Ian Murray McKellenJeho asi nejznámějšími filmovými rolemi se stal čaroděj Gandalf v Pánovi prstenů a Hobitovi, Magneto ve snímku X-Men a Sir Leigh Teabing ve filmu Šifra mistra Leonarda. 

Ian Murray McKellen se narodil 25. května 1939 v Burnley v severní Anglii, odkud se se sestrou Jean a rodiči Denisem a Margery přestěhovali do hornického města Wigan. Už od mládí byl Ian McKellen doslova fascinován hraním a divadlem, stal se členem amatérského školního spolku a jeho první rolí byl Malvolio v Shakespearově "Twelfth Night". Jeho zájem o Shakespeara a anglické drama podpořila i častá účast na divadelním festivalu ve Stratfordu nad Avonem, kde viděl výborná představení s Laurencem Olivierem, Wendy Hiller, Johnem Gielgudem, Ralphem Richardsonem a Paulem Robesonem. V roce 1961 dosáhl titulu bakaláře umění a začal svou profesionální kariéru.
Dnes má za sebou více než 40 letou kariéru divadelního a filmového herce. Dlouhou dobu působil jako člen londýnských spolků 
Royal Shakespeare Company a Royal National Theatre, ale zahrál si i na Broadwayi, kde za roli Salieriho v Amadeovi dostal v roce 1981 ocenění Tony Award pro nejlepšího herce. 

Jeho osudům i slavným filmům, v nichž hrál, se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 26. května v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 2.6. v 11:00 a v pondělí 3.6. ve 22:00.