Šestý smysl, Vesnice, Pretty Woman

22.3.2016 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
James Newton-Howard se narodil 9. června 1951 v Los Angeles v Kalifornii. Již ve čtyřech letech začal hrát na klavír a navštěvoval symfonické koncerty, kde hrála na klasickou violu jeho babička. V 60. letech propadl moderním kapelám, jako The Beatles, Led Zeppelin a poslouchal i Jimiho Handrixe. Po střední škole studoval na Music Academy of the West v Santa Barbaře v Kalifornii hru na klavír. Pak pokračoval ve studiu na Kalifornské státní universitě v oboru klavírní a orchestrální tvorba a hudební aranžérství.
Vstup do Hollywoodu se mu otevřel, když jako syntezační odborník spolupracoval na filmu TWILIGHT ZONE: THE MOVIE (1983) s již tehdy legendárním Jerry Goldsmithem. Po tomto filmu byl osloven, aby složil hudbu ke komedii VEDOUCÍ MÍSTO (1985) s Danny DeVitem, což odstartovalo jeho kariéru filmového hudebního tvůrce. V průběhu let spolupracoval s mnoha režiséry. Za zmínku jistě stojí několikanásobná spolupráce s Lawrencem Kasdanem a M. Night Shyamalanem.
Za svůj největší úspěch považuje cenu udělenou na World Soundtracks Awards z roku 2008 pro nejlepšího filmového skladatele roku. Dále byl osmkrát nominován na oskara (UPRCHLÍK, VILLAGE, MICHAEL CLAYTON a další), čtyřikrát na Zlatý Glóbus a čtyřikrát na cenu Grammy. Dále obdržel například cenu kritiků Critics Choise Awards za nejoriginálnější filmovou hudbu roku k filmu TEMNÝ RYTÍŘ (2008) nebo cenu Emmy za ústřední melodii k seriálu ER (1994).
Howard je vlastníkem JNH Studio. Jeho specialitou je rychlá práce, a tak byl několikrát osloven, aby dodělal již rozpracovaný soundtrack nebo narychlo složil nový.

Hudbu Jamese Newtona Howarda představí Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra je ve středu 23. března v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 27.3. v 11:00 a v pondělí 28.3. ve 22:00.