Slavné filmy s válečnou tématikou

11.4.2017 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Tora! Tora! Tora! Slavný americký válečný velkofilm je rekonstrukcí jedné ze zlomových událostí druhé světové války, útoku Japonců na americký přístav Pearl Harbor na Havajských ostrovech, v němž se útočníkům podařilo jediným úderem a téměř beze ztrát potopit nebo alespoň těžce poškodit velkou část naprosto nepřipravené americké tichomořské flotily. Tento zákeřný čin (k útoku došlo ještě před oficiálním vyhlášením války) otřásl Amerikou, která se do té doby snažila zůstat stranou od války na evropském kontinentu. Reakcí na útok byl vstup Ameriky do válečného dění, které pak vyvrcholilo zničením Hirošimy a Nagasaki. Pod tímto akčním americko-japonským snímkem z roku 1970 je podepsána trojice režisérů Kindži Fukasaku, Tošio Masuda, Richard Fleischer, autorem hudby je Jerry Goldsmith.

K dalším slavným válečným filmům patří i snímek Černý jestřáb sestřelen o misi elitní jednotky armády USA, která je v roce 1993 poslána do somálského Mogadishu, aby se stala součástí mírové operace Spojených národů s hudbou Hanse Zimmera, či historické drama Pearl Harbor o dvojici přátel Dannym a Rafovi, kteří si zamilovali letadla a létání a stali se piloty americké armády. Autorem hudby k tomuto filmu jsou Hans Zimmer a Matthias Weber.

A právě soundtrackům k těmto válečným filmům se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 12. dubna 2017 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 16.4. v 11:00 a v pondělí 17.4. ve 22:00.