Španělská filmová hudba
Zřejmě neznámějším španělským skladatelem filmové hudby je Alberto Iglesias. S jeho tvorbou se setkáváme především ve filmech pod režijní taktovkou Pedro Almodóvara, ale též v několika kritiky oceňovaných snímcích např. LUCÍA Y EL SEXO (2001) nebo THE CONSTANT GARDENER (2005), za který si vysloužil první nominaci na Oscara. Jeho tvorba se vyznačuje klasickým orchestrálním pojetím s akcentem latinsko-amerických prvků, tradičního flamenca, cumbii, ale zároveň je propojena s hudbou elektronickou. Velkého uznání a zároveň svou druhou nominaci na Oscara získal za hudbu k filmu THE KITE RUNNER (2007).
Alberto Iglesias vlastní kromě dvou oscarových nominací, dvou nominací na cenu BAFTA a jedné nominace na Zlatý globus celkem osm cen španělského filmového institutu GOYA a za snímek THE CONSTANT GARDENER i ocenění World Soundtrack Academy každoročně od roku 2001 udělovaném v Bruselu během Flanders International Film Festival.

Jeho tvorbě, ale i hudbě dalších španělských skladatelů, se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 9. září v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 13.9. v 11:00 a v pondělí 14.9. ve 22:00. 

Podcast