Star Trek jeho renesance v roce 2020

21.7.2020 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová

Star Trek (v anglickém originále Star Trek, později označovaný jako Star Trek: The Original Series, zkráceně TOS) je americký sci-fi televizní, jehož autorem je  Gene Roddenberry. Premiérově vysílán byl v letech 1966–1969 na stanici NBC, celkem vzniklo, včetně pilotu, 80 dílů ve třech řadách. Jeho děj je zasazen do let 2266–2269. Sleduje příběh hvězdné lodi USS Enterprise (NCC-1701), která na své pětileté misi zkoumá neznámý vesmír, navazuje kontakty s dalšími mimozemskými druhy, řeší diplomatické konflikty a čelí nejrůznějším hrozbám. Velícím důstojníkem Enterprise je kapitán James T. Kirk, jeho zástupcem nadporučík Spock. Trojici ústředních postav doplňuje hlavní lékařský důstojník Leonard McCoy. 

Příběh se odehrává v budoucnosti, kdy je lidstvo sjednoceno a tvoří část Spojené federace planet. Součástí Federace je Hvězdná flotila, organizace, jejímž hlavním úkolem je průzkum neznámého vesmíru a objevování nových světů. Vesmír je ve fikčním světě seriálu rozdělen zejména mezi Spojenou federaci planet a mimozemská impéria Klingonů a Romulanů. 

Seriál zpočátku nebyl příliš úspěšný a po každé odvysílané sezóně chtěla televizní společnost další natáčení ukončit. Opravdu poslední byla nakonec třetí řada. Později se však ukázalo, že si Star Trek našel mnoho fanoušků, a původně vlažně přijatý seriál se stal počátečním bodem mediální franšízy a rozsáhlého fikčního světa Star Treku, neboť na něj v následujících desetiletích navázaly další seriály, filmy, romány, videohry a jiná odvozená díla.

Na hudbě k tomu fenoménu se podílela celá řada předních skladatelů filmové hudby. Nyní Star Trek prožívá doslova renesanci a s v současné době vznikají hned tři televizní seriály. Podrobnosti prozradí Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 22. července v 19 hodin. Reprízy jsou připraveny na neděli 26.7. v 11:00 a pondělí 27.7. ve 22:00.