Ženy skladatelky v Holywwodu

30.1.2018 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová

Rachel Mary Berkeley Portman je britská skladatelka filmové hudby. Stala se první ženou, která obdržela Oscara za nejlepší původní hudbu (v roce 1996 za hudbu k filmu Emma).

V roce 1999 byla nominována na Oscara za Čokoládu a o rok později za Pravidla moštárny. Kromě těchto, složila hudební doprovod i k dalším celovečerním filmům. Mezi její další díla patří dětská opera Malý princ (později adaptována pro televizi) a muzikál Domeček v prérii podle knížek Laury Ingalls Wilderové. 

Organizace BMI jí 19. května 2010 udělila cenu Richarda Kirka, která je předávána pouze těm hudebním skladatelům, kteří měli významný vliv na oblast filmové a televizní hudby. Přepsala také historii BMI, jelikož se stala první ženou-skladatelkou, která toto ocenění získala. 

Právě jí a dalším ženám  skladatelkám, které se prosadily v Hollywoodu, se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna.
Premiéra je připravena na středu 31. ledna v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 4.2. v 11:00 a v pondělí 5.2. ve 22:00.