Bývalá učitelka angličtiny už žádný detektivní případ nevyřeší. Zemřela Angela Lansbury

Bývalá učitelka angličtiny a spisovatelka ve výslužbě Jessica Fletcherová s úspěchem řeší kriminální případy. To je vražda, napsala patří nejúspěšnějším americkým televizním seriálům. Představitelka Jessicy Fletcher zemřela 11. října 2022.

264 epizod ve 12 řadách se dočkal úspěšný seriál To je vražda, napsala. Hlavní postavu, bývalou policistku a spisovatelku ve výslužbě Jessicu Fletcherovou, ztvárnila herečka Angela Lansbury (nar. 16. 10. 1925), která ji také hrála ve čtyřech celovečerních televizních filmech. V jednotlivých příbězích se hrdinka spoléhá především na vlastní úsudek a intelekt, které ji s neodolatelným šarmem a vytrvalostí pomohou proniknout až na dno každého zločinu, na nějž narazí.

Seriál To je vražda, napsala, vznikal celých dvanáct let. Angele Lansburyové nepochybně přinesl slávu, kromě toho ztělesnila hlavní role ve filmech Žít a nechat zemřít, Diamanty jsou věčné, Oddíl 10 z Navarone, Bitva o Británii a Rozbité zrcadlo.

Přestože byla Angela Lansbury původem z Anglie, většinu života strávila v USA, kam emigrovala kvůli druhé . světové válce. Herectví se věnovala už její matka Moyna MacGill, která byla filmovou herečkou. Oba její bratři se pak dali na dráhu seriálových producentů. Hvězdnou kariéru odstartovala Angela Lansbury v psychologickém thrilleru Plynové lampy z roku 1944, za který získala Zlatý Globus. O rok později zabodovala ve filmu Obraz Doriana Graye. Přestože byla mladá, v následujících letech byla často obsazována do rolí dobrosrdečných maminek, babiček i tetiček.

profimedia-0286336483 angela 3.jpg

Od 50. let se začal objevovat i na televizních obrazovkách. Poprvé to bylo v roce 1948 ve filmu Tři mušketýři. zahrála si například i ve snímku Modrá Hawaii z roku 1961, kde se objevila po boku samotného Elvise Presleyho. O rok později si zahrála s Frankem Sinatrou v americkém dramatu Mandžuský kandidát.

Následující roky jí přinesly další ocenění. Za své účinkování v broadwayských muzikálech získala čtyři ceny Tony, první v roce 1966 za muzikál Mame, další v roce 1969 za Dear World a zbývající dvě v letech 1975 a 1979.

Velkým zlomem v její kariéře byl rok 1980, kdy jí režisér Guy Hamilton obsadil do hlavní role logicky uvažující staré panny slečny Marplové ve filmové adaptaci románu Rozbité zrcadlo od Agathy Christie.

profimedia-0295009209 Angela.jpg

Opravdový celosvětový úspěch a tisíce fanoušků jí pak přinesl rok 1984, kdy natočila úvodní film k detektivnímu seriálu To je vražda, napsala, v němž ztvárnila hlavní roli Jessicy Fletcher, učitelky, spisovatelky a příležitostné vyšetřovatelky zločinů.

Na kariéru a životní osudy Angely Lansbury se zaměří Nikola Bojčev v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 26. října v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 30.10. v 11:00 a v pondělí 31.10. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast