Čtyřicet živých veverek se objevilo ve filmu Karlík a továrna na čokoládu

Kniha Roalda Dahla byla poprvé zfilmována v roce 1971 v muzikálu Pan Wonka a jeho čokoládovna s Gene Wilderem v hlavní roli. Další filmová adaptace Tima Burtona Karlík a továrna na čokoládu je z roku 2005 a hlavní postavu majitele čokoládovny ztvárnil Johnny Depp.

Karlík Bucket žije se svými rodiči a prarodiči v polorozpadlém domku. Jsou chudí, ale milují se a nedali by jeden na druhého dopustit. Nedaleko se nachází obří továrna na čokoládu, kde kdysi Karlíkův děda pracoval a poznal osobně samotného majitele Willyho Wonku. Karlík, který miluje čokoládu má sen se do továrny jednou podívat, ale to se zdá celkem nemožné až do té doby, kdy Willy Wonka vyhlásí soutěž, jejíž pět dětských vítězů z celého světa bude moct strávit jeden den v továrně. Stačí jen v jedné z čokolád najít zlatý kupon...

To je anotace rodinné fantasy komedie Karlík a továrna na čokoládu, která vznikla v koprodukci Velké Británie, Spojených států amerických a Austrálie na motivy knihy Roalda Dahla v režii Tima Burtona s roztomile potrhlým Johny Deppem v roli továrníka.

Film se natáčel od června do října 2004 v Německu, Anglii, Jemenu, Kanadě a v Georgii a celosvětová premiéra proběhla 10. července 2005 v Hollywoodu. Režisér během natáčení spolupracoval s autorovou manželkou Felicity Dahl, která mu pomáhala už v roce 1996 při práci animovaném fantastickém dobrodružství Jakub a obří broskev, které také vychází z Dahlovy knihy.

Na řeku bylo použito 781 930 litrů falešné čokolády, na vodopád 145 475 litrů. "Čokoládová" směs se vyráběla a skladovala přímo na place. Ovšem v případě lízátek, obrovských cukrových hůlek a velikánských bonbonů na stromech se jednalo o skutečné sladkosti.

Karlíkova rodina je natolik chudá, že čokoládu dostává jen jednu za rok – k narozeninám. A právě narozeninovým filmů se bude věnovat Nikola Bojčev věnovat v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna. Zazní soundtracky nejen z filmu Karlík a továrna na čokoládu, ale i z americké komedie Mrs. Doubtfire - Táta v sukni, či mysteriózního dramatu Seznamte se, Joe Black.

Premiéra je připravena na středu 6. prosince 2023 v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 10. 12. v 11:00 a v pondělí 11. 12. ve 22:00.

Úvodní foto: Karlík a továrna na čokoládu (©Warner Brothers)

Podcast