Dávka filmového napětí na Classic Praha

Vertigo, Dívka ve vlaku, Zodiak, či Tajemná řeka.

Mistrovské dílo o posedlosti, jež vedla až za hrob. James Stewart a Kim Novaková v hlavních rolích klasického amerického filmu. To je jedno z vrcholných děl mistra napětí a hororu Alfreda Hitchcocka - film Vertigo z toku 1958.

Psychologické drama bývalého policisty Fergusona, jenž se zamiluje do ženy, kterou má sledovat, a teprve postupně zjišťuje, že se stal obětí rafinované hry. Hitchcock vyšel z románu známé francouzské dvojice Pierre Boileau-Thomas Narcejac, nazvaného Mezi mrtvými (1954; česky nevyšel), ovšem přizpůsobil si ho, jak ostatně bylo jeho zvykem, svým vlastním potřebám. Děj zasadil do malebného prostředí San Francisca (román se odehrává v Paříži), jehož kopcovitý reliéf umocnil zásadní rys hrdinovy osobnosti, chorobný strach z výšek, a spletitý příběh vyšperkoval vlastními obsesemi (zejména meditací o přetvoření ženy v dokonalou ženu). Ideálního představitele Scottieho Fergusona nalezl v Jamesi Stewartovi, s nímž spolupracoval už předtím, především na Provazu (1948) a Oknu do dvora (1954), a do obtížné role tajemné Madeleine nakonec obsadil Kim Novakovou. Vertigo bylo v době svého prvního uvedení považováno v rámci Hitchcockova díla za zklamání (nominováno pouze na dva Oscary - výprava, zvuk), ovšem časem se díky své mnohovrstevnatosti stalo jedním z jeho jednoznačných triumfů. V pravidelné anketě britského měsíčníku Sight & Sound bylo v roce 2002 vyhlášeno druhým nejlepším filmem všech dob (po Občanu Kaneovi)

A právě filmům plným napětí a detektivních zápletek se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna. Zazní ukázky z filmů Vertigo, Dívka ve vlaku, Zodiak, či Tajemná řeka.

Premiéra je připravena na středu 8. září v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 12.9. v 11:00 a v pondělí 13.9. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast