Devět cen americké Akademie, včetně Oscarů za nejlepší kameru, režii a nejlepší film získal snímek Poslední císař

Oscara získal i autor filmové hudby Ryuichi Sakamoto. Jedná se o první západní film natočený výhradně v Číně a zároveň první film, který čínská vláda povolila natáčet v Zakázaném městě.

Ve svých třech letech se stal císařem poloviny lidstva. Byl to poslední čínský císař. Za pomoci svého skotského učitele poznal nutnost rychlých reforem ve své říši. Bylo už pozdě. V roce 1924 byl vyhnán z bran "Zakázaného města", pak přišla II. světová válka s Japonskou okupací a po ní rudý komunistický režim se svou kulturní revolucí. Na sklonku svého života si mohl koupit vstupenku do císařského paláce, aby mohl spatřit "Dračí trůn". Musel zaplatit za to, aby mohl vidět svou vlastní "židli". Jeden z nejslavnějších filmů všech dob.

To je anotace životopisného historického dramatu z roku 1987 s názvem Poslední císař. Hudbu k němu napsal japonský skladatel Ryuichi Sakamoto.

Ryuichi Sakamoto se narodil 17. ledna 1952 a zemřel před několika dny - 28. března. Komponoval do poslední chvíle. Tento hudebník, hrající na klávesové nástroje, příležitostný herec a nahrávací producent byl především výtečným hudebním skladatelem. Na svém kontě má kromě jiných ocenění i Oskara, a to právě za hudbu k filmu Poslední císař.

Více prozradí a hudební ukázky nabídne Nikola Bojčev v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra je připravena na středu 19. dubna 2022 v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 23.4. v 11:00 a v pondělí 24.4. ve 22:00.

Foto z filmu Poslední císař (©Profimedia)

Podcast