Dobrodružná cesta za poznáním ve světě plném brutality a pověr. Ranhojič

Stejnojmenná kniha Noaha Gordona, podle které byl natočen německý snímek The Physician, se v roce 1999 na Madridském knižním veletrhu dostala do desítky nejčtenějších knih.

V 11. století se odehrává německé historické drama Ranhojič. Veškeré antické poznatky ohledně medicíny jsou v této době v Evropě už zapomenuté, vládne temný středověk a jedinou péči zajišťují potulní ranhojiči. Hlavní hrdinou snímku je mladý Rob Cole, který má velmi zvláštní schopnost - je schopen vycítit, když má někdo zemřít. Po smrti obou rodičů se Roba ujímá právě jeden z potulných ranhojičů a během společných cest se z Roba stává jeho učedník. Touha po poznání a touha dozvědět se o lidském těle a jeho léčení co nejvíc žene nakonec Roba z malé anglické vesnice přes Konstantinopol až do dálné Persie. Snaží se nastoupit do lékařské školy slavného učence Aviceny a musí proto zatajit své křesťanství. Znovu a znovu riskuje mladý Rob Cole téměř vše, jen aby svou touhu po poznání uhasil a stal se skutečným léčitelem.

To je anotace snímku, který vznikl v roce 2013 a v hlavních rolích se objevili Tom Payne, Stellan Skarsgård, Olivier Martinez, Emma Catherine Rigby, či Ben Kingley. Autorem hudby byl Ingo Ludwig Frenzel.

Filmům, v nichž zásadní rolí hrají učitelé, životní mentoři a jejich žáci, následovníci se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna. Zazní hudba nejen z filmu Ranhojič, ale také z amerického dramatu V rytmu srdce, či akčního filmu Muž taiči. Premiéra je připravena na středu 31. května 2022 v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 4.6. v 11:00 a v pondělí 5.6. ve 22:00.

Foto: The Physician (Ranhojič), Tom Payne, Emma Catherine Rigby (©Profimedia)

Podcast