Hudba Ericha Wolfganga Korngolda

28.3.2017 / Hudba stříbrného plátna / Martina Klausová
Hudební skladatel romantické, dramatické - filmové hudby, ale také autor nadčasových oper, syn prominentního rakouského hudebního kritika Julia Korngolda, Erich Wolfgang Korngold, se narodil v Brně dne 29. 5. předminulého století v roce 1897 (tehdy ještě Rakousko-Uherské monarchii). Ještě nyní je jeho operní hudba podrobována hloubkovému zkoumání, hodnocení a opět jsou připravovány obnovené premiéry jeho děl.

Už jako dítě byl tento geniální hudebník interpretem Zlaté kantáty Gustava Mahlera, který jej nazval hudebním géniem. V jedenácti letech složil první balet Sněhulák - The Showman, který se stal senzací ve Vídni ve Dvorní opeře, jehož premiéry se účastnil celý císařský dvůr. Franzi Josefovi věnoval koncert pro Piano – Sonata N. 2. V roce 1916 sklidil úspěch s operou Violanta a Polycratův prsten - Ring of Polycrates. V roce 1920 se stala v Německu úspěšnou opera Die tote Stadt – Mrtvé město – premiéra tehdy proběhla jako novinka hned ve dvou městech a ve stejný den - v Hamburgu a v Kolíně nad Rýnem.

V době, kdy pracoval na dalším operním díle podle námětu E. A. Poea Maeterlinck, je pozván Maxem Reinhardem do USA, kam se po čase přestěhoval, kde však také záhy zjistil, že o jeho práci operního skladatele není příliš zájem, ale byla mu nabídnuta filmová hudba. Tato druhá etapa jeho života přinesla nádhernou a nezapomenutelnou filmovou hudbu, která atmosféru snímků úspěšně dotvářela, dokreslovala a vylepšila. A tak se stal v Americe nesmírně uznávaným skladatelem filmové hudby, což nás jako filmové diváky zajímá zřejmě nejvíc.

Jeho hudba provázela filmy jako: Sen noci Svatojánské, The Prince and the Pauper. Za film The Adventures of Robin Hood 1938, s Erolem Flynnem, získal Oscara za jedinečnou filmovou hudbu a dále pak nominaci na snímky Captain Blood a The Private Lives of Elizabeth and Essex, pochvalné kritiky sklidil i za film Anthony Adverse z roku 1936. Napsal také materiál k nové symfonii Op. 40 pro violinový koncert. Pro Hollywood také upravoval hudbu ke zfilmovaným operetám Netopýr a Krásná Helena. Napsal hudbu pro 21 filmů, poslední k filmu Escape Me Never - 1947.

Hudbě tohoto holywoodského skladatele 30. a 40. let 20. století se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším díle pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra pořadu je připravena na středu 29. března 2017 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 2.4. v 11:00 a v pondělí 5.4. ve 22:00.