I mistr tesař se někdy utne. Filmy, které se prostě nepovedly

Ani jména jako Wachowski, Spielberg či Coppola nejsou zárukou kvality...

Když se pod noční oblohou narodila Jupiter Jones znamení napovídala, že je předurčena k velkým činům. Nyní již dospělá Jupiter sní o hvězdách, ale probouzí se do chladné reality uklízečky toalet a nekonečného sledu neúspěchů. Až když na Zemi dorazí Caine, geneticky upravený bývalý armádní lovec, jehož úkolem je Jupiter sledovat, začne si uvědomovat naplnění svého osudu - její genetická výbava ji předurčuje jako dědičnou následnici královny vesmíru. Toto neobvyklé následnictví by však mohlo ovlivnit rovnováhu ve vesmíru.

To je anotace americké akční sci-fi z roku 2015 s názvem Jupiter vychází, která sklidila vlnu kritiky. A to přesto, že je do ní podepsána slavná autorská dvojice Lilly a Lana Wachowski.

profimedia-0216695488 jupiter přichází 2.jpg
  • Jupiter přichází (© Profimedia)

Sestry Wachowské (dříve známé jako bratři Wachowští nebo sourozenci Wachovští) je americká sesterská dvojice filmových režisérek, scenáristek a producentek. Pocházejí z Chicaga z polsko-americké rodiny. Obě užívaly od narození mužskou identitu, v průběhu svých životů prodělaly sociální i operativní změnu pohlaví. V oblasti filmu začaly jako sourozenci spolupracovat v polovině 90. let 20. století, kdy byl jejich prvním společným dílem scénář k celovečernímu snímku Nájemní vrazi. Zřejmě nejvýznamnějším dílem Wachovských je filmová trilogie Matrix z let 1999–2003.

V příštím dílu pořadu Hudba stříbrného plátna se bude Nikola Bojčev věnovat filmům, které se příliš nepodařily; přesto, že jsou díly slavných filmařů. Zazní tak ukázka nejen z filmu Jupiter vychází, ale i z válečné americké komedie 1941, či amerického dramatu Jack .

Pořad bude mít premiéru ve středu 22. února 2023 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 26. 2. v 11:00 a v pondělí 27. 2. ve 22:00.

Úvodní foto: Jupiter přichází (© Profimedia)

Podcast