Jubilejní Oscaři znají své vítězi. Češi své šance neproměnili

12. března 2023 se uskutečnil 95. ročník udílení Oscarů. Ceremoniál proběhl v Dolby Theatre v Los Angeles a moderoval jej Jimmy Kimmel, který už moderoval 89. a 90. ročník předávání Oscarů. V průběhu večerního ceremoniálu předali zástupci akademie a filmového průmyslu zlaté sošky v celkem 23 kategoriích.

O výsledcích rozhoduje Akademie (Academy of Motion Picture Arts and Sciences, zkráceně AMPAS), tedy samotní tvůrci. The Academy má okolo 10 000 členů a sídlí v Beverly Hills v Kalifornii.

Tradičně nejprestižnější bývá Oscar za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli, Oscar za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli a kromě toho samozřejmě také ocenění například za nejlepší film, režii, kameru, střih, scénář nebo animovaný film či dokument.

Nominace na jednotlivé ceny byly uveřejněny v úterý 24. ledna 2023, výsledky byly v České republice s ohledem na časový posun zveřejněny v pondělí 13. března 2023 v brzkých ranních hodinách.

V nominacích byla řada filmů a kandidátů, kteří se představili už při předávání filmových cen Zlatý glóbus. Nejvíce nominací na Oscara (11) měl letos film Všechno, všude, najednou (v originálu Everything Everywhere All at Once), o dva méně pak Víly z Inisherinu a Na západní frontě klid.

Právě díky poslednímu jmenovaného filmu měli šanci na zisk Oscara i Češi, a sice specialista na vizuální efekty Viktor Müller, v kategorii za nejlepší zvuk Viktor Prášil a v kategorii za nejlepší masku Linda Eisenhamerová.

Vítězným filmům se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna. V premiéře ve středu 15. března 2023 v 19:00. Reprízy si poslechněte v neděli 19. 3. v 11:00 a v pondělí 20. 3. ve 22:00.

Foto (©Profimedia)

Podcast