Kdo si odnese Ceny Saturn za letošní rok?

Ceny Saturn jsou jakýmisi Oscary pro sci-fi žánr. Nominace za letošní roky už jsou známy. Prozradí je Nikola Bojčev v dalším pořadu hudba stříbrného plátna.

Cena Saturn (anglicky Saturn Award) je každoročně udělované ocenění, které je určeno především pro filmová a televizní díla, ale také videozáznamy ze žánrů scinece fiction, fantasy a horor.

Cena Saturn je udělována v různých kategoriích americkou neziskovou organizací Akademií sci-fi, fantasy a hororových filmů (Academy of Science Fiction, Fantasy and Horror Films).

První ročník udělování cen, které založil Donald A. Reed, se konal v roce 1972, a původně se ocenění jmenovalo Golden Scroll. Na Saturn Award bylo přejmenováno v roce 1973.

Dne 13. září 2019 se ceremoniál poprvé uskutečnil v hollywoodském historickém nočním klubu Avalon, jako 45. ročník v pořadí.

Zpočátku byl udělovaným oceněním certifikát Zlatý svitek. Koncem 70. let 20. století byla cena změněna na vyobrazení planety Saturn, jejíž prstenec (prstence) tvoří film.

O cenách Saturn hlasují členové Akademie, která je uděluje. Akademie je nezisková organizace, jejíž členství je otevřené veřejnosti. Jejím prezidentem a výkonným producentem je Robert Holguin, producenty a scénáristy Bradley Marcus a Kevin Marcus, mezi její členy patří mimo jiné filmoví tvůrci J. J. Abrams, Bryan Singer, Steven Spielberg, Bryan Fuller, Mark A. Altman, Vince Gilligan a James Cameron.

Ačkoli se ceny stále zaměřují především na filmy a televizní pořady v kategoriích sci-fi, fantasy a horor, Saturn v současné době oceňuje i produkci v jiných dramatických žánrech a udělují se také zvláštní ceny za celoživotní přínos filmové tvorbě.

Které snímky byly nominovány za rok 2023? Prozradí Nikola Bojčev v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna. Premiéra je připravena na středu 13. prosince 2023 v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 17. 12. v 11:00 a v pondělí 18. 12. ve 22:00.

Foto (©Saturn Awards )

Podcast