Letecká esa Druhé světové války v akci

Mezi konzultanty filmu Bitva o Británii působili letci, kteří se účastnili přímo bitvy o Británii.

Film Bitva o Británii režiséra Guye Hamiltona rekonstruuje proslulou kapitolu z dějin druhé světové války, v níž Velká Británie dokázala odolat německým leteckým útokům. Snímek se soustředí na různé britské vojenské osobnosti, řada z nich je inspirována skutečnými lidmi.

V červenci roku 1940 německé vzdušné síly bombardují Anglii v rámci příprav na invazi. Když začne Německo, zřejmě nedopatřením, útočit na civilní oblasti v Londýně, Britové začnou v odvetě nečekaně iniciovat nálet na Berlín. Rozlícený Adolf Hitler nařídí Luftwaffe, aby své útoky spíše než na vojenské cíle zaměřila na Londýn a další velká města. Jeho špatný úsudek však umožní Britům obnovit zničené letecké základny. Statečný boj vyčerpaných anglických pilotů Královského letectva a odolnost britské veřejnosti nakonec dohnaly Německo k tomu, aby se vzdalo svých pokusů o invazi.

To je anotace válečného akčního dramatu z roku 1969. A právě snímkům s válečnou tématikou se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna. Kromě hudby ze snímku Bitva o Británii zazní i soundtracky z filmů Četa a Na západní frontě klid.

Premiéra pořadu je připravena na středu 13. října v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 17.10. v 11:00 a v pondělí 18.10. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast