Nabídka, kterou nelze odmítnout

Legendární Kmotr vstoupil na stříbrné plátno před 50 lety.

Gangsterské drama Kmotr, natočené podle stejnojmenného bestselleru Maria Puza, patří mezi přelomová díla tzv. Nového Hollywoodu. Příběh newyorské mafiánské rodiny Corleonů, jíž tvrdou rukou šéfuje starý don Vito, se odehrává v letech 1945–55 a na osudech italoamerické rodiny, která svůj blahobyt založila na hazardu, prostituci, vydírání a zastrašování, zachycuje prudký rozmach organizovaného zločinu po skončení druhé světové války.

Tehdy mladý režisér Francis Ford Coppola musel sice redukovat některé motivy rozsáhlé předlohy, ovšem podařilo se mu věrně zachovat jejího ducha – přesný popis fungování zločinecké organizace, zachycení její hierarchie, začlenění do tehdejšího společenského vývoje i často kritizované zdůrazňování rodinné soudržnosti.

Snímek získal tři Oscary – za nejlepší film, scénář podle předlohy a mužský herecký výkon v hlavní roli (Marlon Brando, který svou cenu odmítl převzít).

Film byl natočen v roce 1972, a právě filmům, které vznikly před 50 lety, se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna. Kromě soundtracku z filmu Kmotr zazní i hudba z thrilleru Dobrodružství Poseidonu, či sci-fi Dobytí Planety opic.

Premiéra je připravena na středu 2. února 2022 v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 6.2. v 11:00 a v pondělí 7.2. ve 22:00.

Podcast