Nepřekonatelný Cyrano z Bergeraku

Cyrano, muž nápadný především svým nosem, role jako stvořená pro Gérarda Depardieu.

Měl odvahu, širokou duši a láskou raněné srdce. Takový byl hrdina klasického díla Edmonda Rostanda Cyrano z Bergeraku. V roce 1990 vznikla filmová adaptace tohoto díla, na jejímž úspěchu měl lví podíl francouzský herec Gérard Depardieu.

Paříž, rok 1640. Cyrano z Bergeraku, muž nápadný především svým nosem, ale o nic méně svým vtipem, pohotovostí a básnickým rýmem se zamiluje do své krásné sestřenky Roxany. O tu se uchází i hrabě de Guiche – ženatý „mlsný kocour". Roxanino srdce však patří mladému kadetovi ze Cyranova pluku, Kristiánovi. Roxana žádá Cyrana o pomoc a ochranu mladíka – a Cyrano, ač nešťasten, souhlasí. A tak se stane, že z úst i pera Kristiána vycházejí Cyranovy verše. Roxana se zamiluje, a sama netuší, že víc do veršů, krásných slov, než do samotného Kristiána. Zhrzený de Guiche se mstí – a muži musí do války. Roxana spěchá za tím, jehož dopisy si tiskne na svá ňadra...To je stručná připomínka obsahu slavného románu.

Francouzská adaptace Cyrana z Bergeraku režiséra Jean-Paula Rappeneaua z roku 1990 je snad možná vůbec nejlepší filmovou adaptací tohoto klasického díla Edmonda Rostanda. Okamžitě po svém uvedení se film setkal s diváckým ohlasem nejen ve Francii, ale dokonce i mimo Evropu. Největší podíl na světovém úspěchu má Gérard Depardieu, scénář a vynikající režie. Ve filmové internetové databázi lze napočítat až jednatřicet významných světových ocenění jako: Oscar za kostýmy, deset Césarů, 2 Zlaté glóby a mnohá další.

A právě slavným snímkům s Gérardem Depardieu se bude věnovat Nikola Bojčev v dalším dílu pořadu Hudba stříbrného plátna. Kromě hudby z filmu Cyrano z Bergeraku zazní i soundtracky z filmů Hamlet či 1492: Dobytí ráje. Premiéra pořadu je připravena na středu 8. prosince v 19 hodin, reprízy si poslechněte v neděli 12.12. v 11:00 a v pondělí 13.12. ve 22:00.

Foto: Profimedia

Podcast